Kupujemy materac

Każdy doskonale wie, jak ważne dla całego dnia jest to, jak przebiegnie noc. Jak bowiem wiadomo, im sen będzie lepszy i pozwoli lepiej wypocząć, tym więcej energii będzie się miało przez cały dzień. Jak się jednak okazuje zdecydowanie najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o jakość snu, jest posiadany materac. Jak wybrać materac do spania, aby był on możliwie jak najlepszy?

Podstawowe parametry materaca

Od czego więc należy rozpocząć zadania wybierania takiego elementu wyposażenia mieszkania jak materac? Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest w tym wypadku to, jaka będzie jego wielkość. Oczywiście musi być ona uzależniona od tego, jakie się posiada łóżko, lecz mimo wszystko odpowiedni materac do spania powinien cechować się dobrymi wymiarami. Przyjmuje się, że dla jednej osoby nie powinien on być mniejszy niż 90 × 160. Jeśli ma to być jednak model podwójny, powinno się jego szerokość minimum podwoić.

Bardzo ważną sprawą podczas wybierania takiego elementu jak materac jest to, kto będzie jego producentem. W przypadku materaca marka odgrywa naprawdę ogromną rolę i ściśle wiąże się z jakością danego modelu. Nie warto więc na materacu oszczędzać.

Jaki rodzaj materaca?

Jak można się łatwo domyślić, na rynku obecna jest ogromna ilość różnego rodzaju modeli materaców. Różnią się one pomiędzy sobą technologią wykonania, a więc również tym, z jakich zostały zrobione materiałów. Co jest więc dostępnego na rynku i czym się poszczególne możliwości charakteryzują?

Zdecydowanie jedną z najczęściej wybieranych przez klientów wersją materaca jest model sprężynowy. Jak szacują handlowcy, może on stanowić nawet 70% sprzedawanych każdego dnia modeli. Najczęściej klienci sięgają po modele kieszeniowe, które sprężyny umieszczone mają w specjalnych osłonach nazywanych kieszeniami. Dzięki temu, że każda sprężyna jest uniezależniona od pozostałych, możliwe jest osiągnięcie naprawdę dobrej wygody snu.

Innym często polecanym modelem materaca jest wersja piankowa. Taki materac może być zrobiony z pianki termoplastycznej, poliuretanowej czy też wysokoelastycznej. W tym wypadku z całą pewnością nie poleca się wybrania modelu najtańszego, ponieważ nie będzie on charakteryzował się odpowiednią jakością, a także nie będzie sprzyjał wypoczynkowi. Jeśli jednak zainwestuje się w taki model nieco więcej pieniędzy, będzie się miało możliwość kupienia materaca naprawdę wygodnego i świetnie dopasowującego się do ciała. Z tego powodu jest to model najczęściej polecanym osobom chorym na kręgosłup.

Jak dobrać twardość materaca?

Na sam koniec podczas wybierania materaca trzeba jeszcze wspomnieć o tym, jaka ma być jego twardość. Jak się bowiem okazuje, w zależności od tego, jaki konkretnie model się wybierze, różna może być twardość jego sprężyn, dzięki czemu można kupić model miększy lub twardszy. Jak się powinno takiego wyboru dokonać? Jak się okazuje, kluczowe w tym wypadku jest to, aby po prostu samodzielnie go przetestować i się na nim położyć. W innym wypadku bardzo łatwo o pomyłkę i kupienie modelu o nieprawidłowej twardości.