Projektowanie oświetlenia zewnętrznego domu

oswietlenie zewnetrzne domu

Elewacje i elementy dekoracyjne budynków można oświetlać na kilka różnych sposobów. Oświetlenie ogólne pozwala oświetlić całą powierzchnię fasady. Projektanci często wykorzystują tę opcję do oświetlenia ulic dużych budynków. W przypadku małych budynków lub gdy ściany domu mają jednolitą fakturę, bardziej estetyczne i interesujące jest zastosowanie kilku opraw z kolorowymi żarówkami. Będzie to o wiele bardziej opłacalne i piękniejsze. Oswietlenie zewnetrzne domu miejscowe lub akcentujące stosuje się w celu podkreślenia cech architektonicznych, np. elementów sztukaterii, nisz, kolumn.

Systemy oświetlenia konturowego

Oświetlenie zewnętrzne domu może podkreślać sylwetkę budynku (zobacz tutaj). Można oświetlić cały budynek lub jego fragmenty. Stosowane są rurki lub sznury LED. Elementy świetlne dobrze wyglądają na detalach dachu, balkonach i klatkach schodowych. Dzięki niskim kosztom i różnorodności form oświetlenie konturowe można również dość łatwo zdemontować w razie potrzeby lub przenieść na inne części fasady.

Bardziej efektywne jest oświetlenie fasady prywatnego domu i otaczającego go krajobrazu za pomocą ukrytego oświetlenia. Często umieszcza się je pod okapem budynku lub płytą betonową na balkonie albo na działce pod niskim okapem drzew lub krzewów. Jest to łatwe do osiągnięcia dzięki silikonowym rurkom LED.

Oświetlenie elewacji domu

Oświetlenie elewacji w okresie wakacyjnym można przekształcać za pomocą różnych technik projekcyjnych. Za pomocą komputera lub specjalnego programu cyfrowego można sterować projektorem i zmieniać zarówno kolor, jak i intensywność podświetlenia. Można również stosować projektory, taśmy LED, reflektory itp. Oprawy do oświetlenia zewnętrznego w domach wiejskich muszą być odporne na wilgoć i wahania temperatury. Stopień ochrony jest podany na opakowaniu opraw i oznaczony skrótem „IP” z dwiema cyframi.