Kupujemy oświetlenie do domu

Wyposażając swoje nowe mieszkanie lub też dom często zapomina się o kupieniu dobrego rodzaju oświetlenia. Takie zaniedbanie sprawia, że na szybko i bez większego zastanowienia kupuje się pierwsze z brzegu żarówki. Jest to rzecz jasna poważny błąd, ponieważ źle dobrane oświetlenie będzie miało negatywny wpływ na komfort życia w danym miejscu. Na co więc należy zwracać uwagę podczas kupowania odpowiednich żarówek do domu?

Jakie są rodzaje żarówek?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, od której należy rozpocząć kupowanie żarówek do domu, jest zdobycie wiedzy na temat ich poszczególnych rodzajów. Jak się bowiem okazuje, na rynku dostać można kilka modeli żarówek, które różnią się pomiędzy sobą zastosowanym przyłączem. Co więc jest dostępnego na sklepowej półce i czym się poszczególne rozwiązania charakteryzują?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej kupowanych rodzajem żarówki jest wersja e27. Jest to model, który stosowany jest powszechnie w przypadku żyrandoli, kinkietów, a nawet lamp stojących. Nieco mniejszą wersją takiego gwintu jest żarówka e14. W tym wypadku często widuje się ją np. w lampkach biurkowych lub nocnych. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dość nietypowym rozwiązaniu, czyli żarówce gu10. W tym wypadku nie ma się do czynienia z gwintem, lecz ze specjalnymi pinami, które wsuwane są w gniazdo. Takie żarówki to zdecydowanie najczęściej oświetlenie punktowe stosowane np. w kuchni.

Czy warto wybrać wersję led?

To, co jeszcze należy wiedzieć o wspomnianych wyżej żarówkach to fakt, że wszystkie one występują w wersji led. Taka żarówka zamiast klasycznego żarnika czy też technologii halogenowej wykorzystuje do swojej pracy diody led. Z jakimi korzyściami się to wiąże?

Żarówki led to przede wszystkim niskie zużycie energii, a także wysoka wytrzymałość. Powoduje to, że budżet domowy znacznie ogranicza wydatki na prąd, a sama żarówka nie wymaga zbyt częstej wymiany.

Jak dobrać kolor żarówki?

Na sam koniec podczas wybierania żarówek do domu trzeba jeszcze wiedzieć, że muszą się one charakteryzować określonego rodzaju kolorem. W tym wypadku kluczową sprawą jest rzecz jasna, aby dostosować ich barwę do przeznaczenia.

Zdecydowanie najczęściej żarówki e14 i e27 kupowane będą w kolorze białym ciepłym. Są to żarówki używane do oświetlania miejsc wypoczynku, a taki kolor właśnie temu służy. Co ciekawe, jeśli szuka się oświetlenia do miejsca pracy lub nauki, wtedy zdecydowanie lepiej nabyć model o barwie zimniejszej. Przyczynia się on do większej koncentracji i skupienia.