Jak wybrać czujnik czadu i gdzie go zamontować?

czujnik czadu

Detektory tlenku węgla pozwalają uchronić się przed zatruciem niezwykle toksycznym czadem. Z tego względu warto, aby urządzenia tego typu znajdowały się w domach czy miejscach pracy. Ich ceny zazwyczaj nie są zbyt wygórowane, a prostota montażu sprawia, że poradzi z nią sobie w zasadzie każdy. Więcej o wyborze i montażu czujników tlenku węgla w poniższym artykule. 

Który czujnik czadu kupić? 

Kupując czujnik czadu, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Są to:

  • posiadane przez dany detektor certyfikaty oraz atesty 
  • rodzaj zasilania czujnika: wpinany do sieci lub na baterie 
  • rodzaj i poziom głośności alarmu podczas wykrycia czadu 

W ofercie producentów tego typu urządzeń można znaleźć również nowoczesny czujnik czadu i gazu. Zwrócić uwagę należy również na to, czy dany model posiada wyświetlacz. Czujnik czadu z wyświetlaczem ułatwia obsługę urządzenia. Podczas zakupu kierować należy się również rozmiarami, co pomoże uniknąć problemów podczas montażu. 

czujnik czadu

Jak zamontować czujnik czadu? 

Samo zamontowanie detektora czadu nie jest zadaniem bardzo skomplikowanym. Pierwszym elementem, który należy ustalić, jest to, gdzie umieścić czujnik tlenku węgla. Powinno być to miejsce, w którym dochodzi do spalania paliwa. Będzie to więc pomieszczenie z kominkiem, kotłem grzewczym, a także ogrzewaczem wody. Wszystko to stanowi potencjalne źródło wydobywania się niezwykle toksycznego i niebezpiecznego gazu. 

Ponadto urządzenie należy umieścić w takim miejscu, aby nie było zasłaniane przez elementy otoczenia, jednakże nie dalej niż 5-6 metrów od miejsca, z którego może ewentualnie wydobywać się czad. Warto również pamiętać o zachowaniu dystansu. Nie należy więc umieszczać czujnika zbyt blisko palenisk. Chwilowy wzrost stężenia dwutlenku węgla może spowodować wywołanie fałszywego alarmu. Najlepszy rozwiązaniem będzie zajrzenie do dołączonej do produktu instrukcji obsługi, która zawiera wszelkie niezbędne informacje pomocne podczas montażu.