Stoły rozkładane do jadalni – funkcjonalne rozwiązanie w niedużym mieszkaniu

stoły rozkładane do jadalni

Stoły stanowią centralne miejsce każdego domu. Dzięki możliwości wspólnego zjedzenia rodzinnego posiłku, to właśnie wokół nich skupia się często życie rodzinne i towarzyskie. Niestety, w niewielkich mieszkaniach trudno jest wygospodarować miejsce na duży, tradycyjny stół. Rozwiązaniem mogą być wówczas stoły rozkładane do jadalni. Jakie są ich najważniejsze zalety?

Stoły rozkładane do jadalni – pełna funkcjonalność i oszczędność miejsca

Stoły rozkładane do jadalni (https://novodom.pl/k/stoly-rozkladane), z funkcją powiększania rozmiaru stanowią świetne rozwiązanie w przypadku niewielkich mieszkań i domów. Jeśli jadalnia to w rzeczywistości część salonu i brak w niej miejsca na duży, tradycyjny stół, przy którym zmieściłaby się cała rodzina, warto rozważyć ofertę mebli rozkładanych. Pozwalają one na oszczędność miejsca i korzystanie z niewielkiej powierzchni blatu w sytuacjach, kiedy duży stół nie jest potrzebny.  

Jeśli jednak przy stole ma usiąść wiele osób, wystarczy go rozłożyć i powiększyć za pomocą dodatkowego blatu. To rozwiązanie stosowane w stołach już kilkadziesiąt lat temu. Obecnie jednak stoły rozkładane nie różnią się w niczym funkcjonalnością i elegancją designu od stołów nieposiadających takiej funkcji. Dzięki eleganckiej, metalowej lub drewnianej ramie i funkcjonalnemu blatowi wykonanemu z drewna lub płyty meblowej, sprawdzą się jako element spójnej aranżacji jadalni lub aneksu jadalnego w salonie.

stoły rozkładane do jadalni

Większy rozmiar stołu na życzenie

Rozkładane stoły do jadalni charakteryzują się przemyślaną konstrukcją, pozwalającą na łatwe wprowadzanie modyfikacji ich wielkości. Wsuwanie i wyjmowanie dodatkowej części blatu jest proste i nie wymaga siły fizycznej. W różnych modelach stołów stosuje się w tym celu różne rozwiązania techniczne – od wygodnych prowadnic ślizgowych po mechanizmy rozsuwane. Niezależnie od rodzaju, wspólną cechą takich stołów jest szybkość i bezproblemowość zyskania większego rozmiaru blatu na życzenie. Po zmniejszeniu, stół z kolei zajmuje niewiele miejsca i bez trudu mieści się w niedużej przestrzeni jadalni.