Obrusy – jeden z naszych ulubionych dodatków

Plamy na obrusie to jedna z najgorszych rzeczy jakich się obawiamy po rodzinnym obiedzie lub uroczystości, szczególnie gdy to jeden z naszych ulubionych, który wyciągamy tylko na wyjątkowe okazje. Jednak większość obrusów na szczęście da się uratować, a plamy wywabić. Zawsze też można użyć obrusu plamoodpornego lub z takiego materiału, który jest mniej podatny na zabrudzenia. A stół i tak będzie wyglądał elegancko. 

Wybieramy obrus – na co zwrócić uwagę?

Jedną z kluczowych kwestii, które trzeba wziąć po uwagę wybierając obrus jest oczywiście materiał, z jakiego został uszyty. I tutaj można wybierać między wyjątkowym szykiem i elegancją a wygodą i funkcjonalnością. Wszędzie znajdziemy rady, że jeżeli chcemy gustowny i bardzo elegancki obrus ze sklepu jak Witek, to wybierzmy taki z naturalnych materiałów jak len czy bawełna. Jeśli natomiast chcemy ładny, ale również łatwy w utrzymaniu obrus, to wybierzmy z tkanin syntetycznych jak poliester. Zdecydowanie jest w tym dużo prawdy, ponieważ obrusy z tkanin syntetycznych nie dość, że często bywają plamoodporne, to z reguły nie trzeba ich także prasować. Obrus lniany czy z bawełny wymaga prasowania i jest bardziej podatny na zabrudzenia. Pewnym rozwiązaniem są także mieszanki jak len i bawełna czy bawełna i poliester. 

Dlaczego trzeba przestrzegać wymiarów?

Stół prezentuje się elegancko, gdy jest odpowiednio nakryty obrusem. Tutaj trzeba wziąć po uwagę jego wymiary. Jak wybrać obrus na stół, aby odpowiednio zadać szyku? Nie może być zbyt krótki ani zbyt długi. Za najbardziej wskazane rozwiązanie uważa się, że jest to długość po bokach stołu około 20-25 cm. Zanim więc zakupimy wybrany model, zmierzmy dokładnie nasz stół. Do wymiarów należy oczywiście dodać po 20 cm z każdego boku. Nieco inne zasady obowiązują w przypadku okrągłych stołów, gdzie dopuszcza się nieco dłuższe boki. Trzeba również wziąć pod uwagę rodzaj materiału, ponieważ każdy z nich może układać się całkiem inaczej. Bardziej sztywne i grubsze materiały mogą potrzebować jeszcze kilka centymetrów zapasu. Można również kierować się wskazówką, że obrus nie powinien układać się na wsuniętych w niego krzesłach. 

Dodatkowe zdobienia, czyli dobieramy obrus do stylu naszego mieszkania 

Nie mniej ważną kwestią, jak wybieramy obrus na stół, jest fakt, czy będzie komponował się z wnętrzem naszego salonu czy kuchni. Zupełnie inne obrusy sprawdzą się w stylu minimalistycznym, vintage, klasycznym, norweskim czy rustykalnym. Proste i gładkie w klasycznej bieli, a także np. graficie na pewno idealnie wpiszą się we wszystkie nowoczesne style, natomiast te z dodatkowymi zdobieniami, lamówkami haftami czy koronkami w style sięgające w epoki, które już przeminęły. Obrus to wydatek na lata, więc warto również zainwestować w taki odpowiedniej jakości. Już na pierwszy rzut oka widać, czy nakrycie naszego stołu to przypadkowy zakup, czy może podyktowany dobrym smakiem i głębszym rozmysłem. Klasyczny biały obrus powinien znaleźć się w każdej szafie. Tutaj na pewno nie będzie obaw, jak dopasować go do reszty dodatków, ponieważ to rozwiązanie zdecydowanie uniwersalne.