Jak zaplanować oświetlenie sypialni?

Kiedy kładziemy się spać, im ciemniejsza sypialnia, tym lepiej, ale co z innymi godzinami, które spędzamy w tym pomieszczeniu? Poranne przygotowywanie się do pracy, nakładanie makijażu, szykowanie się do snu, czytanie w łóżku lub odpoczynek. Sypialnia to prawdopodobnie najbardziej ruchliwe miejsce w Twoim mieszkaniu. Nowoczesne oświetlenie sypialni w sypialni jest zatem niezbędne, aby uczynić ją wygodnym miejscem do odpoczynku w nocy oraz do wykonywania codziennych czynności w godzinach czuwania.

Uporządkowanie oświetlenia w sypialni

Każde pomieszczenie jest podzielone na trzy rodzaje: oświetlenie ogólne, robocze i akcentujące. W celu ich prawidłowego uporządkowania stosuje się również techniki strefowania. W ten sposób za pomocą jednego przełącznika można stworzyć oświetlenie pasujące do każdego nastroju. Wiele polskich sklepów internetowych jak np. MacoDesign oferuje szeroki wybór opraw oświetleniowych, dzięki czemu z łatwością znajdziesz model pasujący do każdego zadania i wystroju wnętrza. 

Wybierając oświetlenie do sypialni LED, nie należy kierować się mocą, ponieważ jest to tylko ilość energii zużywanej przez źródło światła. Pomyśl o rzeczywistej ilości wytwarzanego światła, mierzonej w lumenach.

oświetlenie do sypialni

Oświetlenie ogólne

Tego typu oświetlenie obejmuje światło naturalne, przez okna, oraz światło sztuczne. Wszystko, co daje światło i umożliwia wykonywanie zwykłych czynności, takich jak sprzątanie, ścielenie łóżka czy składanie ubrań. Świetnie nadają się do tego celu żyrandole i lampy do sypialni, które są sufitowe, ponieważ mogą zapewnić odpowiednie światło do czynności, które nie wymagają jasnego światła kierunkowego.