Jak urządzić mieszkanie? Krok po kroku

Każdy człowiek staje w końcu przed bardzo trudnym zadaniem – urządzeniem własnego domu lub mieszkania. Przed ostatecznym przystąpieniem do aranżacji przestrzeni, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Następnie można przejść do działania. Jak urządzić swoje wymarzone lokum krok po kroku? Dlaczego tak ważne jest skrupulatne ustalenie układu pokojów, czy ważny jest wybór oświetlenia i czemu zawdzięczają swoją sławę lampy Hampton?

Po pierwsze: rozplanowanie pomieszczeń

Przemyślane rozlokowanie pomieszczeń to klucz do funkcjonalnego mieszkania. Obecnie największą popularnością cieszą się otwarte kuchnie połączone z salonem. Pomieszczenia przerabiane na sypialnie i pokoje gościnne to z reguły te, których okna wychodzą na zachód. Dwa pokoje znajdująca się obok siebie często aranżowane są jako sypialnia i pokój dziecięcy – to znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie na przykład parom posiadającym dzieci. Gdy już ustali się, jakie funkcje mają spełniać poszczególne pomieszczenia, można przejść do kolejnego kroku.

Po drugie: styl główny

Następnie trzeba postawić sobie ważne pytanie, czyli w jakim stylu urządzić lokum. Gusta, upodobania są różne – ważne, aby konwencja, w jakiej ma być utrzymane mieszkanie, wprawiała lokatorów w dobry nastrój. Jedni nie lubią zagraconych przestrzeni i stawiają na minimalizm, inni bardzo dobrze czują się w otoczeniu rozmaitych przedmiotów. Ktoś może marzyć o kuchni w stylu prowansalskim, a ktoś nie myśli o niczym innym, jak o kuchni w duchu nowoczesnym. Mówi się, że styl aranżacji mieszkania powinien odzwierciedlać duszę właściciela.

Po trzecie: podłogi i kolory ścian

Trzecim krokiem jest wybór podłogi. Tej raczej nie zmienia się przez lata. Nadal popularnym materiałem jest drewno. Coraz większą popularnością cieszą się panele winylowe odporne na mechaniczne uszkodzenia. Z podłogą powinny współgrać kolory ścian, które z kolei powinny bezpośrednio łączyć się z wybranym wcześniej stylem aranżacji mieszkania. Przykładowo, jeśli ktoś urządza swoje „gniazdko” na wzór indyjski, pasujące do niego odcienie to m.in.: fiolet, róż i złoto. Na tym etapie równie istotny jest dobór materiałów. Na rynku budowlanym można spotkać np. panele ścienne, farby i tapety.

Po czwarte – oświetlenie i dekoracje

Ostatnim etapem jest decyzja dotycząca oświetlenia i dekoracji. Funkcjonalne żyrandole, zyskujące coraz większe powodzenie lampy Hampton z Candellux (dzięki swojemu wyjątkowemu designowi) i oświetlenie ledowe poprawiają nastrój panujący w domu. Ciepłe promienie światła sprawiają, że cztery kąty stają się bardziej przytulne i przyjazne dla oka. Zimne dobrze sprawdzają się w łazienkach. Jeśli chodzi o dekoracje, podkreślają one charakter domu. Ramki ze zdjęciami, obrazy na ścianach, wazony, porcelanowe figurki… Wybór na rynku jest ogromny.