Jak wybrać odpowiednią tapetę?

Wybór odpowiedniej tapety może przysporzyć nam sporo problemów. Decydując się na kupno nie powinniśmy kierować się wyłącznie estetyką, gdyż to może przyczynić się do kupna tapety pięknej, ale nie praktycznej tj. takiej, która ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Na co więc zwrócić uwagę i jak dobrać odpowiednią tapetę?

Odpowiedni poziom odporności

Współcześnie producenci oferują tapety na ścienne, które różnią się od siebie poziomem wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, zabrudzenia czy środki czyszczące. Oznacza to, że w pierwszej kolejności powinniśmy określić, jak wytrzymałej tapety ściennej potrzebujemy.

tapety ścienne

Jeżeli w domu znajdują się dzieci, jeżeli zmagamy się z okresową wilgocią, mamy nierówne ściany lub ściana na której pragniemy nałożyć tapetę jest mocno nasłoneczniona z pewnością nie powinniśmy wybierać tapety na ścianę wykonanej z papieru. Materiał ten, chociaż początkowo estetyczny ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Z kolei po drugiej stronie znajdują się tapety winylowe oraz te wykonane z włókna szklanego.

Są to najodporniejsze rodzaje tapet, które mogą z powodzeniem znajdować się w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu. Niestraszne im porysowanie przez dzieci, wilgoć lub chemiczne środki czystości. Na tym tle szczególnie wyróżniają się tapety wykonane z włókna szklanego, które zniosą również kontakt z ogniem. Oczywiście istnieje więcej rodzajów tapet w sprzedaży.

Tapeta a fototapeta

Warto wspomnieć o różnicy między klasyczną tapetą, a fototapetą. Fototapeta ścienna to nic innego, jak zwykła tapeta, na której nadrukowane zostało zdjęcie o bardzo wysokiej rozdzielczości. Mogą one przedstawiać dowolnie wybrany motyw.

Tego rodzaju tapetę z fotografią nabyć możemy między innymi w profesjonalnych drukarniach, które stworzą tapetę z wybranym przez nas zdjęciem. W tym celu możemy skorzystać z oferty drukarni stacjonarnej lub online.