Jak działa doświetlacz do łazienki?

Odpowiednie oświetlenie ma ogromne znaczenie w każdym pomieszczeniu, bez względu czy jest to jadalnia, sypialnia czy łazienka. Wyłącznie optymalny dopływ dobrej jakości światła może pomóc w zachowaniu wzroku w odpowiednim stanie, a także ułatwić wykonywanie wielu czynności życia codziennego.

Oświetlenie łazienki – o czym pamiętać?

W pomieszczeniach łazienkowych warto umieścić tak naprawdę aż trzy rodzaje świateł: górne, boczne (tak zwane doświetlacze) oraz niewielkie, ledowe. Każde z nich ma nieco inne zastosowanie, jednak wszystkie z całą pewnością okażą się niezwykle przydatne.

Pierwszy z rodzajów oświetlenia, czyli lampa górna, ma za zadanie zapewnić oświetlenie ogólne dla pomieszczenia. Jest wystarczająca do wykonywania codziennych potrzeb, jak mycie zębów, rąk czy wstawianie prania lub korzystanie z prysznica. Jednocześnie, może okazać się zbyt słabe lub za mocne do innych celów.

Dodatkowe rodzaje oświetlenia

Oprócz głównego, górnego oświetlenia, warto zainwestować również w gadżet, jakim jest doświetlacz (tu) do łazienki. Są to niewielkie lampy, dzięki którym oświetlić można określone fragmenty pomieszczenia. Choć teoretycznie jedynym ograniczeniem w tym zakresie jest wyobraźnia, w praktyce większość osób umieszcza je w okolicach lustra. Specjalne doświetlacze mają zapewnić lepszy dopływ światła do wykonywania czynności, które wymagają większej uwagi i, co za tym idzie, dokładniejszego podświetlenia.

Do takich czynności zaliczyć można wykonywanie makijażu przez panie lub golenie twarzy przez mężczyzn. W obydwu przypadkach aby mieć pewność, że zadanie zostało wykonane z należytą dokładnością, konieczne jest dobre oświetlenie. Często okazuje się również, że osoba korzystająca z lustra po prostu twarzą zasłania sobie dostęp do światła, co jest niezwykle niewygodne na dłuższą metę.

Rodzaje doświetlaczy do łazienki

Można wskazać rodzaje doświetlenia zawieszanego po boku lustra lub nad nim. Ten pierwszy rodzaj jest zdecydowanie lepszym wyborem w sytuacji, gdy lustro jest dość szerokie. Koniecznością jest również posiadanie odpowiedniej ilości wolnego miejsca po bokach – tak, by umieścić tam dwie lampy.

Drugim rozwiązaniem jest montaż doświetlacza nad lustrem. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że przy stosunkowo szerokich modelach tego elementu wyposażenia łazienki może okazać się, że nie dostarczają odpowiedniego oświetlenia. Dlatego też przed zakupem należy dokładnie rozważyć możliwości i zdecydować się na dopasowanie najodpowiedniejszego rodzaju oświetlenia do określonego pomieszczenia.