Dekoracje ścienne do salonu – jakie?

Wybierając dekoracje na ściany, zazwyczaj decydujemy się na obrazy albo grafiki i jest to bardzo dobre rozwiązanie, chociaż ich dopasowanie wcale nie jest takie łatwe, jak początkowo się wydaje. Jak wybrać obrazy do domu? Czym kierować się podczas ich zakupu?

Obrazy na ścianę

Wybór obrazów na ścianę jest duży, jak dobrze widać to po sklepach jak witek.pl. Oczywiście najwięksi miłośnicy sztuki, z pewnością nie będą decydować się na zakup zwykłych obrazów na płótnie za kilkadziesiąt czy kilkaset złotych, niemniej jednak jeżeli zależy nam przede wszystkim na ozdobieniu ścian i nie mamy wygórowanych wymagań, takie dekoracje w zupełności wystarczą. 

Nie ma sensu decydować się na obrazy tylko dlatego, że w danej chwili są modne. Najlepszym rozwiązaniem będzie dobór takich dekoracji, które będą ściśle dopasowane do wybranej aranżacji wnętrza, a także do naszych indywidualnych potrzeb oraz wymagań.

Jest kilka zasad, którymi warto się kierować podczas wyboru obrazów. Przede wszystkim chodzi o kolor oraz sąsiedztwo. Obrazy najlepiej wyglądają w parch, dlatego, gdy już decydujemy się na takie dekoracje, dobrym wyborem będzie tryptyk. W tym wypadku nie będziemy musieli dobierać poszczególnych motywów, po prostu kupujemy gotowca. 

Kluczowy będzie także kolor wybranych ozdób. Gdy zależy nam na tym, aby nieco ożywić wnętrze, idealnie sprawdzą się grafiki w bardziej intensywnych barwach. W przypadku, gdy chcemy nieco stonować wystrój, lepszym rozwiązaniem będą obrazy w jasnych kolorach.

W ramie czy na płótnie?

Rama dzieli obraz od ściany, stanowi równocześnie ciekawą dekorację. Można też zdecydować się na zawieszenie obrazu bez ramy na płótnie, takie rozwiązanie obecnie jest bardzo często wykorzystywane. Takie dekoracje wyglądają równie dobrze i ciekawie.

Chociaż jeszcze kilka lat temu obrazy malowane na płótnie były zazwyczaj oprawiane, dziś z powodzeniem wiesza się je bez niej, bo prezentują się równie stylowo i efektownie.

Jaki motyw obrazu?

Nie każdy jest znawcą sztuki, jednak to, co powiesimy będzie poniekąd świadczyć o naszym guście, charakterze i indywidualnych upodobaniach. Oczywiście trzeba zawsze brać pod uwagę to, że dekoracje ścienne muszą być dopasowane do wybranej aranżacji wnętrza. Tylko wtedy będą dobrze spełniały swoją funkcję. 

Popularne są obecnie motywy florystyczne, bardzo dużym powodzeniem cieszą się także obrazy abstrakcyjne, które można dowolnie interpretować. Wielu początkujących artystów sprzedaje swoje prace w sieci, dlatego bez wątpienia warto zajrzeć na aukcje internetowe, gdzie można kupić wysokiej jakości, ciekawe obrazy na płótnie w bardzo dobrej cenie.

Jak wybrać obrazy do domu? Przede wszystkim zwracajmy uwagę na motyw, ale także na ich jakość, gdyż muszą być odporne na blaknięcie oraz uszkodzenia mechaniczne. Wybierając obrazy na płótnie wcale nie musimy decydować się na zakup ramy, nieoprawione także będą prezentować się stylowo i modnie. 

Dekoracje ścienne sprawią, że pomieszczenie nabierze charakteru i ciekawego, niebanalnego stylu, dlatego bez wątpienia warto pomyśleć o inwestycji w takie dodatki.