Używanie pompy ciepła do podgrzewania wody w basenie

pompa ciepła do basenu

Pompa ciepła do basenu jest urządzeniem energooszczędnym, które wykorzystuje alternatywne źródła energii. Dlatego instalacja pomp ciepła do ogrzewania wody basenowej jest znacznie bardziej opłacalna niż stosowanie kotłów elektrycznych lub gazowych.

Rodzaje pomp ciepła

Gruntowe, wodne i powietrzne pompy ciepła mogą być stosowane w systemach grzewczych. Rozważmy cechy zastosowania pomp ciepła „powietrze-woda” jako najbardziej rozpowszechnionych i częściej wykorzystywanych do tego celu. Zaletami powietrznych pomp ciepła jest ich prosta instalacja, praca w kaskadzie, łatwa integracja z każdym systemem zaopatrzenia w ciepło z kotłem rezerwowym, doskonała wydajność w krajowych warunkach klimatycznych oraz umiarkowane nakłady inwestycyjne.

Rodzaje basenów i sposoby ich działania

Basenowa pompa ciepła przystosowane są do różnych rodzajów basenów (https://www.dobrebaseny.pl/Pompa-ciepla-c151). Wyróżnione są baseny otwarte i zamknięte. Woda w nich może być podgrzewana przez te same urządzenia, które są używane do ogrzewania i ciepłej wody w domu lub całkowicie autonomiczny system. Podczas pracy wspólnego systemu ogrzewania i podgrzewania wody w basenie, ustawione są tryby priorytetowe: podgrzewanie wody na potrzeby gospodarstwa domowego, ogrzewanie, podgrzewanie wody w basenie. Baseny mogą być używane w różnych odstępach czasu, latem lub przez cały rok i mogą być zaprojektowane dla różnych temperatur wody (np. +20, +24 lub +28°C).

Baseny zewnętrzne mają większe straty ciepła i wymagają większej mocy grzewczej niż baseny kryte znajdujące się pod dachem.

W dużym stopniu straty ciepła z lustra (otwartej powierzchni wody) basenu zależą od kilku czynników: lokalnych warunków klimatycznych, ochrony przed wiatrem, intensywności parowania, konwekcji ciepła do otoczenia, obecności pokrywy ochronnej.