Czym są regulatory wzrostu?

regulator wzrostu roślin

Regulatory wzrostu roślin są różnorodnymi substancjami takimi jak auksyny, cytokininy lub kwasy jasmonowe, które powodują przyśpieszanie wiele procesów u różnego rodzaju roślin. Tego typu produkty wykorzystuje się w bardzo szerokim zakresie, począwszy od upraw rolniczych, a nawet sadowniczych, kończąc na florystyce i przedłużaniu trwałości kwiatów ciętych za pomocą cytokininy.

Gdzie głównie wykorzystuje się tego typu produkty?

Przeważająca część upraw, w których wykorzystuje tego typu substancje to rolnictwo. Regulator wzrostu zbóż przeciwdziała wyleganiu się ich, czyli przewracaniu, nadłamywaniu i przeginaniu w dolnych międzywęźlach. Proces wylegania może znacząco zmniejszyć ilość zebranych plonów nawet o 40% w przypadku owsa i jęczmienia.

Jak wybrać odpowiedni produkt?

Regulator wzrostu roślin powinien zostać wybrany przede wszystkim pod kątem substancji aktywnie czynnej. Jeżeli mamy zamiar zakupić regulator wzrostu zbóż, najefektywniejszy będzie trineksapak etylu oraz difenokonazol. To na co szczególnie warto zwracać uwagę przy zakupie to skróty na opakowaniu informujące o tym, jaka jest formuła regulatora wzrostu. Jeżeli na produkcie widnieje symbol DC, oznacza to, że jest to koncentrat dyspersyjny, EC to koncentrat do sporządzenia w emulsji wodnej, natomiast EW oznacza emulsję olejową w wodzie.

Ponadto regulator wzrostu roślin może również chronić przed chorobami. W przypadku zboża pierwszy zabieg najlepiej wykonać w momencie, kiedy plony wchodzą w fazę tak zwanego pierwszego kolanka.